BEZİRGAN

BEZİRGAN

KAŞ’A 42KM, KALKAN’A 17KM UZAKLIKTA VE LİKYA YOLU GÜZERGAHINDA DA BULUNAN BEZİRGAN KÖYÜ’NÜN BUGÜNKÜ YAŞAYANLARININ ASLINDA BU TOPRAKLARDA ÇOK DA FAZLA BİR GEÇMİŞİ YOK. 200-300 YILLIK GEÇMİŞE SAHİP BU KÖY KALKAN SAHİLİNDE BULUNAN BEZİRGAN MAHALLESİ’NİN YAYLASI OLARAK DA BİLİNİR. 1700’LÜ YILLARININ SONUNDA URFA YÖRESİNDEN GÖÇLER SONUCU KURULMUŞ BİR TÜRKMEN KÖYÜDÜR.
KALKAN’IN HEMEN ARDINDA BULUNAN 900M RAKIMLI TEPENİN ARDINDAKİ OVA YERLEŞİMİ YİNE BU TEPEDEKİ
GEÇİTLERDEN 4 MEVSİM SERİN HAVA ALIR. NİTEKİM KÖYDEKİ ZAHİRE AMBARLARI DA YİNE BU GEÇİTLERDEN BİRİNE KONUMLANDIRILMIŞTIR. YAKLAŞIK 150 YILDIR KULLANILAN BU YAPILAR KÖYLÜNÜN YAZ-KIŞ ERZAKLARININ TAZE KALMASINI SAĞLAYAN DEPOLARDIR. GEREK BİNDİRME-GEÇME YÖNTEMİYLE KULLANILAN SEDİR AĞAÇLARI GEREKSE YAPILARIN MİMARİ USLUPLARI -BUNLARI LİKYA KAYA MEZARLARINDA ÇOK BELİRGİN BİR ŞEKİLDE GÖREBİLİRİZ- LİKYA UYGARLIĞININ KÜLTÜREL BİRER AKTARIMIDIR VE BU AKTARIM HALA YAŞATILMAKTADIR.
ENG
”Bezirgan, inhabitants of which do not have such an old history on this land, is a village located 42 km to Kaş and 17 km to Kalkan. 200-300 years old village is known for being the summer residence of Bezirgan Quarter in Kalkan coast. It is a Turkmenian village established after the migrations from Urfa in late 1700s.
The village is settled on the plain behind the 900 m hill behind Kalkan and it receives fresh air all year long through the gates on this hill. Thus, granaries of the village are located on one of these gates. The granaries have been used all seasons for storing the villager’s victuals for more than 150 years.
Both the usage of cedar trees with lapped scarf method and the general architectural tone of these structures -which can clearly be seen in Lycian rock tombs- are kinds of transmission of Lycian civilization and this transmission is still alive.”

Yorum ekle