Karakteristik 5 Kaş Ağacı

Karakteristik 5 Kaş Ağacı

Farklı bir Kaş rotası! Kaş’ta 5 karakteristik ağaç haritasını paylaşmaktan gurur duyarız. Önerilen ağaçların hepsi bu yöreye has ağaçlar olmasa da görülmeye ve deneyimlemeye değer türler. Kaş’ın merkezinde gezerken bir arka sokağa ya da bir yan caddeye bakmanız yeterli!

 

Pauwlonia Tomentosa / Pavlonya

Dünyanın en hızlı büyüyen ağacıdır. 1 pavlonya ağacı, havayı temizleme yönünden 15 çam ağacına bedeldir. Emin Erdem Meydanı’nda bulunan pavlanyo ağaçları ilkbaharda açan mor çiçekleriyle dikkat çekmektedir.

 

Ceiba Pentandra / Kapok

Orman devleri de denilmektedir. Dikenli gövdesi, görkemli çiçekleri ve kocaman meyveleriyle tropikal iklim ağacı olan kapok, Kaş’a uyum sağlamış özel türlerden biridir. Emin Erdem Meydan’ında ve sahil güvenlik tesisleri tarafında da kapok ağaçları bulunmaktadır.

 

Calıstemon Citrinus / Şişe Fırçası

Yapraklarına bastırıldığında hoş bir limon kokusu yayılır ve türe bu sebeple limon at kuyruğu da denilmektedir. Bulunduğu yere çok iyi adapte olan Calistemon bir çalı türü olmasına rağmen İbrahim Serin Caddesi’nde bulunan ağaç yaklaşık 3m. boylarına ulaşmıştır.

 

Platanus Orientalis / Çınar

Çınarlar bilindiği üzere uzun ömürlüdürler. Yaşlandıkça zamanla içleri çürüyüp boşaldığı halde yaşamlarını sürdürebilir. Kaş’ta en güzel örneği Cumhuriyet Meydanı’nda bulunur ve Kaş’ta düzenlenen bir kitap şenliğinde bu ağaca “anıt” niteliği verilmiştir.

 

Cactus sp. / Kaktüs

Su ihtiyacı çok az olan kaktüsün, bunun tam zıttı olarak güneşe ve sıcaklığa olan ihtiyacı fazladır. Genellikle ufak boylarda görmeye alışık olduğumuz kaktüs, Hükümet Caddesi’nde bulunan heybetli görüntüsüyle oldukça dikkat çekicidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:, , , ,

Yorum ekle